Spěte sladce! Díl 2.

1. prosince 2008 v 18:44 | Teris |  Zdraví, krása a pohyb

Spěte sladce! Díl 2.

Všechny ovečky už přeběhly přes lávku, a vám se stále nedaří usnout. V noci se převalujete, takže ráno vypadáte, jako byste celou noc slavila v baru. Jak se vyhnout bezesným nocím a vyspat se dorůžova?
VYBUZENÁ STRESEM
Sleeping beauty Ke konci dne by mělo naše tělo postupně snižovat svůj výkon. Pokud se ale v době, kdy máte jít spát, cítíte spíše nabuzená (a ačkoli vaše tělo padá únavou, mysl stále pracuje na plné obrátky), signalizuje to vysoké stresové zatížení v průběhu dne.
V tomto případě vám pomůže hořčík, který je skvělým bojovníkem proti stresu, protože uvolňuje napětí a současně má zklidňující účinky. Bohatými zdroji hořčíku ve stravě jsou zejména luštěniny, rýže, ovesné vločky a ořechy. Vyzkoušet můžete ale i tablety z lékárny.
Pozitivní účinky na snížení stresu má také aromaterapie. Dejte si před spaním horkou koupel s několika kapkami heřmánkové nebo levandulové esence, a můžete se spolehnout, že budete spát jako v bavlnce (více o účincích aromaterapie se dozvíte na www.aromaterapie.cz).
NOČNÍ MŮRY ÚTOČÍ
Nízká hladina cukru v krvi během noci vyvolá v těle pocit, že upadlo do kómatu. Proto si naordinuje dávku adrenalinu, která má za následek reakce typické pro situace, kdy zakoušíme vztek nebo strach. Vyrovnané hladiny cukru v krvi přitom dosáhnete, když budete jíst pravidelně jídla bohatá na proteiny. Ideální je dát si těsně před spaním malou svačinku, která pomůže udržet normální stav cukru v krvi. Za tradiční lék proti nespavosti je považován celer - syrový v salátech nebo vařený v polévkách spolehlivě zažene noční můry. První pomocí proti nepříjemnému probouzení je léčba známá pod názvem Bachova květinová terapie. Esence z výtažků květů a rostlin přispívají ke zvládání záporných emocí - pokud vás trápí noční můry, vyzkoušejte esenci devaterníku penízkovitého.
KLIDNÉ DÝCHÁNÍ
Jste nachlazená nebo se vám špatně dýchá, a zdravý spánek je hned pryč. Místo klidného spánku totiž lapáte po dechu. Zamyslete se nad svou spánkovou polohou. Plnohodnotnému dýchání brání například spaní na břiše. Spěte proto raději na zádech a investujte do matrace, která kopíruje vaši páteř. Pokud budou potíže přetrvávat, obraťte se přímo na odborníka v on-line poradně na stránkách www.nespavost.cz.

www.elle.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama